Hvezdáreň a planetárium Prešov

Vo štvrtok 26.1.2023 sa žiaci 4., 5. a 6.ročníka pod vedením vyučujúcich vlastivedu a geografiu zúčastnili návštevy hvezdárne a planetária v Prešove.  
Pobyt v planetáriu bol rozdelený na 3 časti. V 1.časti mohli žiaci vidieť pohyby základných vesmírnych telies: Slnka, Zeme a Mesiaca, ktoré boli demonštrované  na mechanickom prístroji – telúriu.
V 2. časti žiaci sledovali náučný školský  program – „Vesmír je náš svet“, ktorý pútavo skúmal a zodpovedal na mnohé otázky ako napr. : Čo je to Slnko a prečo je také veľké? Prečo cez deň na oblohe nevidíme hviezdy? Ako ďaleko sú hviezdy? Sú všetky rovnako jasné? Čo sú to súhvezdia? Ako vyzerá Veľký voz alebo Malý voz alebo Lýra? Počuli ste už niečo o Mliečnej ceste? Prečo planéty tiež žiaria na oblohe?… a iné.
Posledná, záverečná časť, ktorá sa žiakom najviac páčila, sa odohrávala v projekčnej miestnosti. Pod umelou hviezdnou oblohou rozoznávali Polárku, hľadali na oblohe rôzne súhvezdia, svetové strany, sledovali pohyb Slnka po oblohe a v závere aj striedanie mesačných fáz. Po skončení si mohli zakúpiť rôzne upomienkové suveníry.
Návštevu planetária žiaci hodnotili pozitívne a veríme, že si z nej každý odniesol kúsok svojho vesmíru. (Mgr. J. Vrbenská)


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.