AKCIA „ČISTÉ HORY “ 2022

Dňa 23.9.2022 sa žiaci 6., 7. a 9. ročníka zapojili do akcie „ Čisté hory“. Ide o dobrovoľné čistenie  dolín a turistických chodníkov po ukončení letnej sezóny. Počasie nám prialo, bolo chladno, ale príjemne. Vietor nefúkal, občas vykúkalo slniečko.

Pod vedením p. Ľuboša Fabiána zo Štátnych lesov TANAP- u (Ochranný obvod Štrbské Pleso) sme od odpadkov vyčistili turistický chodník na Popradské pleso ( zimnú aj letnú výstupovú trasu). Popri zbieraní odpadu po neporiadnych turistoch nám p. Fabián  zaujímavo rozprával o okolitých lesoch, tečúcich potokoch a žijúcich zvieratách. Na Popradskom plese sme si dopriali krátky oddych na načerpanie síl a malé občerstvenie. Urobili sme si peknú spoločnú  fotografiu. Poďakovali sme sa za spoločnosť a sprievodné slovo p. Fabiánovi. On sa nám poďakoval za našu dobročinnú aktivitu. Vrecia s vyzbieraným odpadom sme nechali na určenom mieste.

Pri chate na Popradskom plese nás už čakal p. PaedDr. Jaroslav Švorc z DZ THZ. Jeho spoločnosť sme si užívali po ceste naspäť. Cesta viedla cez Symbolický cintorín – turistami hojne navštevované pamätné miesto –  na pamiatku tých, čo zahynuli vo Vysokých Tatrách.  Jeho pútavé rozprávanie o nešťastiach v horách, o samotných záchranných akciách nás veľmi zaujalo. V tichosti sme nasávali pietnu atmosféru tohto miesta. Po príchode na odpočívadlo na asfaltovej ceste sme sa ešte s p. Švorcom chvíľu rozprávali. Vďačne nám odpovedal na naše zvedavé otázky. Cestou nadol sme od odpadkov vyčistili aj frekventovanú asfaltovú cestu. S dobrým pocitom, že sme pre naše Tatry urobili dobrý skutok sa naše potulky po tatranských chodníkoch, cestách aj necestách  skončili nástupom do autobusu.

Aj touto cestou sa ešte raz chceme srdečne poďakovať našim obidvom sprievodcom. Ich spoločnosť nás obohatila nielen o zážitky, ale aj o množstvo informácií a hlavne vedomostí.

Ďakujeme veľmi pekne – žiaci a pedagógovia zo ZŠ Štrba. (Mgr. J. Vrbenská) 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.