Deň vedy a techniky

ôsmaci_5V rámci celoslovenského Týždňa vedy a techniky sme v našej škole zorganizovali 10. novembra t.r. Deň vedy a techniky. Na pozvanie našej učiteľky chémie nás navštívila RNDr. Emília Halušková, CSc. z Matematického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach.

Témou dňa boli dve základné línie: prvou bol tzv. Kaleidoskop s aktuálnymi informáciami ústavov SAV; druhou bola vlastná študentská výroba kaleidocylu, t.j. flexagónu.

V rámci Kaleidoskopu sme sa dozvedeli dve “horúce” novinky, týkajúce sa nášho blízkeho okolia. Spoločnosť Fibrochem vo Svite spoluprácou s Parazitologickým ústavom SAV vyrobila prototypy protikliešťových textílií vo forme pančúch a ponožiek.Neďaleko nás, v katastri obce Lučivná pracovníci Archeologického ústavu SAV našli vzácny poklad – krčah mincí z prelomu 17. a 18. storočia. Vedcami najviac cenená je medená minca z r. 1699 s nápisom “Herrn Grund”, t.j. Špania dolina. Je prvá na území Slovenska, kde je uvedené, odkiaľ pochádza.

praktická časť_začíname

Kaleidocyl patrí medzi priestorové geometrické útvary, nazývané flexagóny, ktoré sa dajú vyrobiť skladaním pásu papiera. Osobitosťou týchto útvarov je, že ohýbaním sa menia jeho steny. Tieto zmeny sú prejavom symetrických vlastností útvaru. S rôznymi druhmi symetrií sa stretávame vo všetkých prírodovedných predmetoch. Ukázali sme si hexatetraflexagón, kde stenou je štvorec, ktorý sa môže vymeniť 6-krát a trihexaflexagón, kde stenou je šesťuholník, ktorý sa môže vymeniť 3-krát.

Na výrobu kaleidocylu dostali študenti predkreslenú schému. Bola tvorená 24 rovnoramennými trojuholníkmi a všimli si, že z týchto trojuholníkov sú v schéme vytvorené nielen iné trojuholníky, ale aj iné obrazce: kosoštvorce, kosodĺžniky a šesťuholníky.

20171110_085147Študenti boli manuálne veľmi zruční a netrvalo im dlho vyrobiť si vlastný farebný hexaflexagón. Potom skúšali pomenovať vlastnosti, ktoré pri tvorbe použili a ktoré tiež potrebuje pre svoju prácu každý vedec (a nielen on).


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.